WESPRZYJ NAS

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ, POMÓŻ UBOGIM DZIECIOM I ZAPŁAĆ NIŻSZY PODATEK!

Dla osób, które po raz pierwszy przekazują darowiznę może ona kojarzyć się z dużą ilością papirologii, ale nic bardziej mylnego. Temat jest prosty i przyjemny, a w przypadku darowizny pieniężnej, poza przelewem na konto, nic więcej nie jest wymagane, by odliczyć ją od podatku!

Co można podarować?

Darowizna to nic innego jak umowa między dwiema stronami, w której darczyńca przekazuje świadczenie w postaci przedmiotu lub pieniędzy. Odliczyć można zarówno wsparcie pieniężne, jak i wartość podarowanych przedmiotów. W pierwszym przypadku dowodem na dokonanie darowizny jest po prostu dowód wpłaty na konto. W tym drugim konieczny jest dokument z danymi darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego.

Jak odliczyć darowiznę od podatku?

Jeśli jesteś osobą fizyczną możesz odliczyć do 6% rocznego dochodu. Dla osób prawnych do 10%. Jest to kwota łączna na wszystkie organizacje i cele. Zatem jeśli w tym roku przekazałeś kilka darowizn do kilku organizacji pożytku publicznego musisz je zsumować.

Przykład: Zarabiasz 40,000zł w skali roku. Koszty twojej działalności wynoszą 10,000zł, zatem twój dochód to 30,000zł. Jeśli jesteś osobą fizyczną na rzecz darowizn możesz przekazać do 6%, czyli 6% * 30,000zł = 1,800zł w skali roku. W takiej sytuacji podatek zapłacisz od 30,000zł – 1,800zł = 28,200zł

Istotnym jest fakt, że darowiznę mogą odliczać osoby rozliczające się na ryczałcie albo skali (zasady ogólne). Nie mogą jej natomiast odliczyć przedsiębiorcy na podatku liniowym.

Czy jako dziecko nie marzyłeś o przytulnym pokoju? A może taki właśnie miałeś? Nasze dzieci nie chcą odrabiać lekcji przy kuchennym stole z racji braku własnego. One, jak każdy inny, chcą mieć miejsce do zabawy ze swoim ulubionym bohaterem i spać w wygodnym łóżku, by śnić o lepszej przyszłości. Właśnie TY możesz te marzenia spełnić. Dlaczego? Bo taki remont to niewielki koszt i każda złotówka ma znaczenie.

Przewiń do góry