MISTRZ PLANSZÓWEK

PLANSZÓWKI

Planszóweczki. Czyż może być lepszy sposób na spędzenie długich, zimowych wieczorów w rodzinnym gronie? Dixit, Catan, Scrabble, Rummikub. Producenci prześcigają się w nowych grach. A odkąd na Netflix pojawił się serial „Gamibit Królowej”, świat na nowo oszalał na punkcie szachów. Dziś zapraszamy na rozmowę z Bennym – pasjonatem gier planszowych.

Gateway to gry, które wprowadzają do świata planszówek. Wśród nich wyróżniamy:

– party games, czyli zgadywanki, quizy, które wymagają większej liczby uczestników,

– amerytrush – gierki oparte na dużej losowości, w których rzuca się kośćmi, wybiera karty i które wzbudzają dużo emocji,

– euro – gry przeliczeniowe typu farmy, zbieranie materiałów, itp.

Benny: Dla dzieci polecam grę karcianą typu Dobble, w której trzeba znaleźć podobne symbole. Gra jest prosta, szybka, emocjonująca, idealna na rodzinne rozgrywki. Świetne będą też Pędzące żółwie. Mega prosta gierka, przy której jest kupa śmiechu. Co ważne, warto nie sugerować się wiekiem podanym na opakowaniu. Dzieciaki są bardzo chłonne i potrafią ogarniać gry dla 20-latków. Spokojnie można odjąć 5 lat do tego, co sugeruje producent.

Większość osób zaczyna przygodę z planszówkami właśnie od gier typu euro i amerytrush, a później zaczynają wchodzić głębiej. We Wrocławiu dwa razy w roku odbywa się konwent gier planszowych Gratislavia (www.gratilsavia.pl).

Benny: Wstęp jest całkowicie za darmo. Każdy może pójść i spędzić miło czas, a w przewadze są rodzice z dziećmi. Na miejscu można wypożyczyć gry, przetestować, są osoby, które wytłumaczą zasady. Wydarzenie jest świetnie zorganizowane, panuje super atmosfera. I jeżeli ktoś raz przyjdzie, to z reguły wraca już co roku.

We Wrocławiu są również miejsca, w których można pograć w gry planszowe na co dzień.

Benny: Ar-Bar w Rynku, Hex na ul. Dubois, Awaria Prądu na ul. Prusa to knajpki stricte z grami planszowymi. Idealne, by spotkać się ze znajomymi i spędzić fajnie wieczór. Na Bielanach Wrocławskich jest również sklep Planszóweczka.pl, w którym można potestować gry na miejscu.

Jest również szereg sklepów internetowych, a największym z nich jest www.rebel.pl .

Benny: Można spokojnie powiedzieć, że polski rynek od jakiś 10 lat wszedł na poziom światowy i większość naszych gier, które wychodzą, to są hity.

Granna.pl i Trefl.pl to polscy wydawcy gier dla dzieci i całej rodziny. Phalanxgames.pl skupia się na starszych odbiorcach, a w ich asortymencie znajdziemy gry wojenne, strategiczne, wymagające skupienia. Awakenrealms.com, to wrocławska firma, która znajduje się w czołówce światowych wydawców, a portalgames.pl, to producent znany między innymi z kultowej gry Osadnicy.

B: Ciężko polecić konkretne gry, bo każdy lubi co innego. Chcąc zagrać w różne rodzaje gier, które dadzą szerokie spektrum, poleciłbym:

-Potwory z Tokio – bardzo prosta gierka, w którą rodzice mogą zagrać z dziećmi i sami się przy tym bawić,

-Taluva – dobre wprowadzenie do gier logicznych typu euro,

-Splendor – dynamiczna gra, w której trzeba zbierać zasoby,

-Talisman. Magia i miecz. – przygodówka,

-Klany Kaledonii – gra strategiczna,

-Chaos w Starym Świecie – klasyczny aerial control,

-Osadnicy – gra polskiego wydawcy portalgames.pl.

Do tego Listy z Whitechapel, The Resistance, Sword & Sourcery. Jak zagramy w tych 10 gier, zrozumiemy na czym polega świat planszówek.

Ze swojego dzieciństwa pamiętam grę Chińczyk i Eurobisiness. Były też warcaby i szachy, a zamiłowanie do planszówek zostało ze mną do dzisiaj.

Ewa

MISTRZ PLANSZÓWEK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry